تبلیغات
قولا سدیدا
قولا سدیدا
درحمایت ز امیرم علی خامنه ای می شوم میثم تمار به دارم بکشید

موانعی بر سر راه ازدواج در این روزها (3)

 

لطفا این جملات را بجوید بعد هم ببلعید!!!

پند و اندرزهایی از پیر و مرادمان امام خامنه ای در باب ازدواج:

ازدواج در چه سنی؟

اهمیت دارد که ما نظرات اسلام را درباره ازدواج مورد توجه قرار بدهیم. اولین چیزی که در اسلام نسبت به ازدواج هست، این است که تحریص می کند جوان ها را به ازدواج. چقدر خوب است که جوان ها در سنین پایین ازدواج کنند؛ یعنی در حین نیاز. نه اینکه حالا خیلی بخواهیم اصرار بورزیم که هر چه زودتر، بهتر، نه؛ همان وقتی که احساس نیاز پیدا می شود، ازدواج انجام بگیرد. چه در مورد پسر چه در مرود دختر. نگذارند یک سنین زیادی ازشان بگذرد.

اسلام می گوید که نخیر، دختر و پسر از اوان احتیاجشان ازدواج را آغاز کنند، خانواده را تشکیل بدهند، منتظر چه هستند؟ لذاست که می فرماید: «إن شر الناس العذاب» بدترین مردم، جوان های عزبند؛ چه پسر، چه دختر. یعنی آنی که احتیاج به زن دارد، احتیاج به شوهر دارد اما ازدواج نکرده، این عزب است. این بدترینند.

ملاک ها و معیارهای ازدواج؟

اسلام می گوید که شما دو چیز را در نظر بگیرید یکی این که آن طرف ازددواج شما یک عنصر متدین و با عفاف باشد، نجیب باشد، جنبه های معنوی او؛ ثانیا طبق نیاز دنبال او رفته باشد، همین.

همین قدر که مرد احساس می کند دکه ازدواج باید بکند، برود سراغ یک زنی که دارای عفاف و نجابت هم باشد، زن هم همسری مردی را قبول کند که دارای عفاف و نجابت باشد، کافی است. دنبال زیبایی، دنبال شغل، دنبال اصل و نسب چنین و چنان، دنبال اعتبار اجتماعی، دنبال پول ابدا در اسلام این چیزها مورد نظر نیست. بلکه ممنوع هم هست، این جوری است.

حالا بعضی خیال می کنند که باید دخترشان را حتما بدهند به یک کسی که هم شأن خودشان باشد. می پرسیم آقا هم شأن یعنی چه؟ می گوید اگر ما مثلا یک کاسبی هستیم، این قدر سرمایه داریم، آن هم یک کاسبی باشد، همین قدر یک خرده بیشتر؛ خب، همین دوروبرها سرمایه داشته باشد. ما اگر چنانچه این مقدار اعتبار اجتماعی داریم، آن هم خب، مثلا همین حدود اعتبار اجتماعی داشته باشد. اگر پسر ما مثلا لیسلنس گرفته، این دختر هم حالا اگر لیسانس نیست، لااقل دیپلم گرفته باشد. چرا؟ چه لزومی دارد؟ چه مانعی دارد یک خانم دکتر با سواد تحصیل کرده، زن یک مثلا فرض کنید جوان حزب اللهی شش کلاس درس خوانده بشود؟ چه مانعی دارد؟ چرا نتوانند با هم بسازند؟ چرا نتوانند با هم زندگی کنند؟ چه قیدی است؟ چرا حتما باید دنبال کسی بگردند که نم دانم دختری که حتما شکلش این جوری باشد، زیبایی اش این اندازه باشد، پدرش این جوری باشد. چرا؟ چه لزومی دارد؟ اسلام اینها را قبول ندارد و ارزش های معنوی را قبول دارد. می گوید دنبال نجابت و عفاف باشید.

جوان ها وقتی صحبت می شود می گویند، اگر ازدواج کنیم بعدش چه کار کنیم برای خانه برای شغل؟ اینها همان قیودی است که همیشه جلوی کارهای اصلی و اساسی را می گیرد.

ملاک هایی که زندگی را مستمر می کند؟

اینکه چه کسی را برای ازدواج انتخاب کنیم، بسیار مهم است. در انتخاب همسر، از نظر اسلام معیارهایی معتبر است که این معیارها بر خلاف معیارهای جاهلی است. معیارهای جاهلی به اسم و عنوان و پول و شخصیت و ثروت و شغل و نظایر آن نگاه می کند. آنان که اهل دنیا هستند، دنبال ظواهر دنیوی می روند و برای انتخاب همسر، اول نگاه می کنند ببینند تحصیلات، ثروت، شکل و قیافه طرف چگونه است .... آنچه که انسان را در امر ازدواج خوشبخت می کند این است که با کسی ازدواج کند که دارای اهلیت، صلاح، دین، نجابت و شرافت باشد. اینهاست که زندگی مشترک را مستمر می کند.

جهیزیه و مهریه؟

زیاده روی کردن حرام و حلال کردن برای اینکه بتواند جهیزیه دخترش را فراهم کند، اینها حرام است.

چرا خانواده دختران خود را به آب و آتش می زنند تا جهیزیه درست کنند؟ آن هم جهیزیه های گران قیمت و سنگین؟ چیزهایی که اصلا لازم نیست و اضافی است و فقط برای این که چشم دیگران را پر کند و از جهیزیه فلان خانم یا فلان دختر خانمی که قوم و خویش یا همسایه بوده یا دوست بوده، عقب تر نباشد و یا احیانا پدر بگوید برای این که دخترم خوشحال شود. خب انسان می تواند دل دختر را طور دیگری شاد کند و جهیزیه را هم کم کند. .... دخترها نگذارند! عروس ها شما نگذارید! پدر و مادرها هم اگر می خواهند، شما نگذارید.

جهیزیه را خیلی مختصر، فقط زندگی معمولی اینها بگذرد، بتوانند با همدیگر زندگی را شروع کنند، بقیه اش، دنباله هایش به عهئه خودشان....

بعضی ها هم ازدواج را که یک امر عاطفی و انسانی و وجدانی است، به صحنه تفاخر تبدیل می کنند. مثلا می گویند که جهیزیه ما این چیزها را داشت؛ آیا جهیزیه دختر شما هم اینها را دارد؟ اینکه ما اینجا را صحنه تفاخر قرار بدهیم غلط اندر غلط است.

در ازدواج اصل قضیه یک امر انسانی است؛ نه یک امر مادی. .... خیلی نباید این مال فتنه انگیز را وارد میدان صمیمیت و محبت و تبادل دل ها کرد. بعضی ها چند میلیون تومان مهریه می گذارند؛ یعنی ازدواج را که یک امر انسانی است، به یک داد و ستد و به یک بازاری و معامله گری تبدیل می کنند. این تحقیر و توهین به نقش و شأن انسانیت در ازدواج است. این، کار غلطی است.

بعضی افراد خیال می کنند جهیزیه دختر و مهریه ای که پسر تعیین می کند سرمایه است. می پرسند جهیزیه دختر شما که به خواستگاری او آمده ایم چقدر است؟! یا شما به خواستگاری دختر ما آمده اید، چقدر مهریه تعیین می کنید؟! کأنه می خواهن با هم معامله اجناس بکنند یا مثلا کاسبی کنند! چنین برخوردهایی درست نیست!

مراسم عروسی؟

... ما توصیه مان این است که مراسم ازدواج را ساده برگزار کنید.

ولیمه، میهمانی خوب است، هم برای عقد، هم برای عروسی اما مختصر، ساده، فقیرانه، نجیبانه.

توصیه ما به عروس و دامادها و پدران و مادرانشان این است که سعی کنند مراسم ازدواج را به شکل اسلامی درآورند. به شکل اسلامی درآوردن مراسم، معنایش این نیست که در آن ها جشن و مهمانی و شادی و شادمانی نباشد؛ نه. عروسی اسلامی هم مانند همه عروسی ها، جشن و مهمانی و شادمانی دارد. اصلا ولیمه عروسی و مهمانی برای عروسی، در اسلام مستحب است. مراد ما این است که در ضمن عروسی، در مقدمات عروسی و در مقارنات آن کارهای خلاف شرع انجام نگیرد. وقتی می گوییم کار خلاف شرع، فورا ذهن ها معطوف به مسأله محرم و نامحرم و موسیقی حرام و از این قبیل می شود. البته اینها هم خلاف شرع است؛ اما ... اسراف هم خلاف شرع است. زیاده روی در خوردن و آشامیدن، زیاده روی در ریخت و پاش، زیاده روی در تجملات ....

اسراف حرام است سوزاندن دل مردمی که ندارند در مواردی واقعا حرام است. بعضی ها لباس عروس گران قیمت می خرند. نه، چه لزومی دارد؟ بعضی ها لباس عروس را می روند کرایه می کنند. چه مانعی دارد؟ ننگ دارد؟ نه! چه ننگی؟ ... ننگ این است که انسان یک پول گزافی بدهد، یک چیزی بخرد که یک بار آن را مصرف کند، بعد بیندازد دور! یک بار مصرف!

مراسم ازدواج را طوری برگزار کنند که قشر عظیمی از مردم احساس کنند دستشان نمی رسد، نمی توانند، دخترها در خانه بمانند، پسرها نامتأهل بمانند، اینها هم گناه است؛ این گناه ها را باید بفهمیم. .... آنان که نمی توانند  آن کارها را انجام دهند احساس سرشکستگی می کنند .... چه ازدواج ها که به همین دلیل عقب می افتد؛ چه دختران و پسرانی که ازدواج نکرده می مانند.

بنای زندگی؟

از همین اول ازدواج، زندگی را ساده، آسان، متوسط به قدر نیاز و نه بیش از اندازه نیاز؛ این جوری زندگی را پیش ببرید.

من این را که زنان ما به دنبال زیادی های بی ارزش زندگی، مثل مد، مثل آرایش های بیشتر از اندازه لازم برای زنان، مثل چشم و هم چشمی و رقابت در داشتن فلان لباس یا فلان وسیله از وسایل زندگی باشند، نمی پسندم. شأن زن مسلمان بالاتر ایز این حرفهاست. نمی خواهیم بگوییم اینها حرام است، می خواهیم بگوییم شأن زن مسلمان بالاتر از این است ....

بیانات و توصیه هایی که توسط ایشان در جلسات عقد در سالهای مختلف ایراد شده است.

برگرفته از کتاب خانواده اثری از انتشارات صهبا

آخرین مطالب ارسالی
لینك دوستان
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  
طراح قالب