تبلیغات
قولا سدیدا
قولا سدیدا
درحمایت ز امیرم علی خامنه ای می شوم میثم تمار به دارم بکشید

موانعی بر سر راه ازدواج در این روزها (1)

                                

 

در این موضوع می خواهم موانعی که برای ازدواج جوانان وجود دارد را احصا کنم. (شما هم اگر موردی به ذهنتون رسید بیان کنید.)

قبل از شروع مطلب لازم می بینم به چند نکته اشاره کنم: اول این که در بیان موانع بنده تا حدی از مطالعات خودم در این زمینه و بیشتر از تجربیات خود و دوستان متأهل و مجردم کمک می گیرم. ثانیا این که سعی در بیان مشکلات مبنایی و بنیادی است نه نگاه سطحی و ظاهری!

اما اولین مانعی که به نظر بنده بر سر راه جوانان وجود دارد تفاوت نگاهی است که بین والدین با فرزندان در مورد ازدواج و زندگی است. در واقع پدر و مادر نگاهی ساختاری به زندگی پیدا کرده اند و با طرح موضوع ازدواج سریعا به سراغ سختی ها و فراز و نشیب آن می روند تا اقتضائات جوانان. بر خلاف فرزندان که بیشتر جنبه احساسی و عاطفی موضوع را می نگرند. در واقع جوانان نیز اگرچه سختی های زندگی را می فهمند و می بینند اما شور و حرارت و احساسی که برای این امر وجود دارد به دیگری می چربد. اگر بخواهم راه حلی ارائه کنم جمع این دو با هم است. یعنی هم توجه به اقتضائات سنی جوانان و هم نیم نگاهی به همه سختی ها و مشکلات که در عمل اینگونه می شود که پدر و مادر باید به عنوان حامی در مسأله ازدواج عمل کنند نه اینکه ازدواج را به تأخیر بیندازند.

دومین مانعی که به ذهن می رسد که در واقع نشئت گرفته از همان مورد اولی است اما به شکلی دیگر، شرایط و قراردادهایی است که وجود دارد: مثل سربازی، اتمام تحصیل، شغل، حقوق مناسب و ...

همه این ها مواردی است که بنده در مورد بسیاری از دوستانم دیده ام. به عنوان مثال اگر مادر یک پسری با خانواده یک دختر (به شیوه خواستگاری های سنتی و یا با مسامحه، اسلامی) برای وعده خواستگاری تماس بگیرد، اولین سؤال ها در مورد سربازی و شغل پسر است تا میزان مذهبی بودن و ایمان و ... . اشتباه تصور نشود نمی گویم حق پرسش از شغل و دیگر مسائل را ندارند، بلکه منظورم ترجیح یکی بر دیگری و اولویت ملاک هاست.

طبیعی است که جوان دانشجو در حالت عادی صاحب شغلی که حقوق ماهانه داشته باشد نیست و یا سربازی نرفته مخصوصا اگر دانشجوی شهری غیر از شهر خود باشد.

برای راه حل این مشکل باید نگاه را کمی عمیق تر کرد و یا به تعبیری تغییر داد. ممکن است جوانی پیدا شود که صاحب شغل و درآمد باشد اما به درد ازدواج نخورد اما جوان دیگری باشد که دارای چنین مواردی نیست اما اتفاقا شایسته برای ازدواج است. در بحث ازدواج ملاکی که مهم است و باید لحاظ شود شغل و کار و .... نیست بلکه میزان تعهد و مسئولیت پذیری است که یکی از نشانه های بروز چنین خصیصه ای همین شغل و درآمد است اما دقت شود که یکی از بروز و ظهورهایش این هاست بلکه هزاران هزار راه برای فهم چنین خصیصه ای در جوان وجود دارد.

بعضا می بینم که خانواده هایی می گویند فلانی شاغل است و درآمد دارد و سربازی هم که رفته اما اگر دقیق تر ببینیم متوجه می شویم فلانی اصلا متعهد و مسئولیت پذیر نیست لذا صرف قراردان چنین ملاک های منجر به خطا و اشتباه می شود. (این مورد برگرفته شده بود از جلسات آقای دکتر حبشی)
موضوع سخن : فرهنگ,
راهنما: ازدواج,نکاح,شغل,سربازی,حقوق,قول سدید,سوشیانت,
نوشته شده در چهارشنبه 24 مهر 1392 توسط میثم تمار | صندوقچه نظرات ()
آخرین مطالب ارسالی
لینك دوستان
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  
طراح قالب