تبلیغات
قولا سدیدا
قولا سدیدا
درحمایت ز امیرم علی خامنه ای می شوم میثم تمار به دارم بکشید

دولت تدبیر و امید نباید اشتباهات دولت اصلاحات و سازندگی را تکرار کند...

اگرچه آقای روحانی راست سنتی است و عضو روحانیت مبارز اما فعلا در زمین جریان سازندگی یعنی آقای هاشمی و نیز جریان اصلاحات یعنی آقای خاتمی بازی می کند. این مسأله نه به این معناست که ایشان وارد باند بازی با این دو جریان شده بلکه به این معناست که این دو جریان تحقق خواسته هایشان را در این کاندیدا دیده اند و در خوش بینانه ترین حالت این دو جریان، صرفا به دلیل نزدیکی به جریان خودشان و تحقق اهداف و آرمانشان از این کاندیدا حمایت کرده اند نه به خاطر نفوذ در دولت و به دست گرفتن آن و ...

اما با همه این اوصاف آقای روحانی باید مراقب باشد که با ورود به عرصه مدیریت اجرایی کشور، دیگرانی همراه با او وارد این عرصه نشوند مگر با کنترل و نظارت خودش. به عبارت دیگر ایشان باید مراقب باشد که کار از دستش خارج نشود، چرا که معمولا با ورود یک شخص به یک مقام مدیریتی، خیلی ها با او وارد در این عرصه می شوند که از دست فرد خارج است و این مسأله به سابقه روابط فرد با دیگران بر می گردد.

در هر حال آقای روحانی یک تجربه بسیار درخشانی را رو به روی خود دارد و آن هشت سال دولت سازندگی، هشت سال دولت اصلاحات و هشت سال دولت اصولگرایی است که باید با چشم باز و نه تعصب از این سه دوره درس گرفت.

دوره سازندگی اگرچه نام زیبایی دارد اما با مسمایی که دیده شد متفاوت است. در واقع سازندگی نه تنها سازندگی زیرساخت های کشور و نه تنها به صورت متعادل و متوازن نبوده بلکه صرفا سبب آباد شدن برخی از قسمت های کشور شد. هرچند نمی توان آباد شدن قسمت هایی از کشور را توسط این دولت انکار کرد اما از آنطرف نیز نمی توان آفات این نوع سازندگی را ندیده گرفت! در واقع اشرافی گری مسئولین حاصل کار این دولت است که حتی به انتقاد جدی رهبری منجر شد. علاوه بر این نگاه منحط و نگاه ابزاری و چه بسا صنعتی (وسیله ای برای کسب سودهای مادی!) به فرهنگ در این دولت اتفاق افتاد که اعتراضات شدید شهید آوینی، و میرشکاک را به دنبال داشت. تمرکز گرایی در آباد کردن کشور و محدود کردن دولت به محدوده پایتخت نیز از دیگر نقدهایی است که به این دولت وارد است. اگرچه نقد این دولت بیش از این ها مجال می خواهد ولی به دلیل این که قصد بیان واضحات را ندارم از این مسأله عبور می کنم و صرفا جهت یادآوری است برای آنکه عبرتی باشد برای افرادی که امروز در این سمت خطیر قرار گرفته اند.

دوره اصلاحات نیز با نام زیبایی روی کار آمد اما نه تنها اصلاحات اسلامی دیده نشد بلکه اصلاحاتی آمریکایی در کشور صورت گرفت! در واقع مبهوت و غرق بودن دولت اصلاحات در تمدن غربی سبب شد که در خیلی از عرصه ها یک عقب نشینی نسبت به غرب صورت بگیرد. رئوس این عقب نشینی ها تغییر روح حاکم نظام که مقاومت بود به گفتگوی تمدن ها و صلح در مقابل جولان های غربی به خصوص آمریکا و انگلیس بود. علاوه بر این علاقه بسیار در شبیه شدن به غرب سبب ذوب شدن دولت در مبانی لیبرالی تمدن غربی شد. آزادی لیبرالی یکی از اصول اساسی این دولت شد که اساسا با همین شعار، ایشان تصدی دولت را به دست گرفت! انحطاط فرهنگ و تهاجم فرهنگی غرب و تأثیر شدید آن بر فرهنگ کشور نیز در این دولت دیده شد. که به طور عینی می توان به فیلم های سینمایی تولید شده در این دولت اشاره کرد که اکثرا فیلمفارسی بوده و مضمونی جز ترویج روابط دختر و پسر در جامعه و ترویج آزادی لیبرالی و موضوعات پست عاشقانه مثل فدای عشق زمینی خود شدن نداشت. عقب نشینی در عرصه های بین المللی، تعلیق هسته ای، فرار بسیاری از سیاست مداران و افراد منتسب به دولت از کشور و پناهنده شدن در دیگر کشورها، ادامه تمرکز گرایی در اداره کشور، تجمل گرایی دولت و ... اشکالات اساسی این دولت به حساب می آمد.

اما دوران اصولگرایی دورانی بود که نشان می داد رئیس جمهور وقت از دو دولت قبلی درس هایی گرفته است. این دولت با شعار عدالت محوری روی کار آمد، آن هم در شرایطی که خیلی ها گمان آن را نداشتند! آباد کردن کشور به صورت متعادل، احیای مبانی و آرمان های امام و انقلاب، پرداختن به مستضعفین، دور شدن کشور از تجمل گرایی و توزیع دولت در سراسر کشور، حاکم شدن گفتمان مقاومت در عرصه های بین المللی و رشد جایگاه کشور در این عرصه، ایجاد تحول در عرصه های سیاسی و اقتصادی از محاسن این دولت به حساب می آمد. اگرچه که این دولت در اواخر دوران خود از مبانی اولیه خود تا حدی فاصله گرفت اما تنها دولتی بود که به بدنه مردم نزدیک شد. در واقع مهم ترین اشکال این دولت همان دور شدن از مبانی اصیل و اولیه خودش بود. استبداد مدیریتی، عدم ثبات مدیران کشور، استفاده نا به جا از مبانی دینی به ویژه مبانی مهدویت، عدم تعامل به جا و مناسب با دیگر نهادها و قوای مقننه و قضائیه، ایجاد حاشیه سازی های فراوان و درگیر شدن دولت با این حاشیه ها از آسیب ها و اشکالات دولت اصولگرایی بود.

... و حال نوبت به آقای روحانی رسیده است که انتظار می رود طبق همان بیان رهبری عزیز نقاط قوت دولت های قبلی را داشته باشد منهای نقاط ضعف آنان و این یعنی تحول و پیشرفت کشور.

و امیدواریم آقای روحانی توجهش به اصلاح طلبان و کسانی که قصد موج سواری از ظرفیت ایشان را دارند، باشد.

آخرین مطالب ارسالی
لینك دوستان
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  
طراح قالب